Dziesiąta Wędrówka Ulicami Miasta (edycja II)
Za nami dziesiąta Wędrówka Ulicami Miasta. Wędrówka niezwykła ze względu na miejsce, w którym się odbyła. Mieliśmy niebywałą okazję obejrzeć prawdopodobnie ostatnie krosna tkackie w Bielawie w nieczynnej już tkalni przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.
Specjalnym gościem wycieczki był Pan Stanisław - absolwent i nauczyciel dawnego Technikum Włókienniczego, pełniący funkcję kierownika warsztatu do 1996 - który opowiedział nam jak działały krosna (na przykładzie krosien STB, które jeszcze stoją w tkalni), jak wyglądała praca tkaczek w zakładach i uczennic w szkole. Od naszego kolegi z wędrówki, Grzegorza, którego ojciec pracował tu do zeszłego roku, dowiedzieliśmy się o technicznych aspektach działania tkalni i krosien, a przewodnik - Rafał Brzeziński - opowiedział nam historię budynku. Początkowo był to budynek fabryczny rodziny Neugebauerów, który został przekształcony w Królewską Pruską Szkołę Zawodową Dla Przemysłu Włókienniczego. Po wojnie otwarto tutaj Państwową Szkołę Przemysłową BZPB, później Gimnazjum Przemysłowe, przekształcone następnie w Technikum Włókiennicze z internatem. Niesamowite wrażenia z wycieczki dopełnił fakt, że tkalnia, jako ostatnia w Bielawie, funkcjonowała do 1 czerwca 2018 roku.
Życzylibyśmy sobie i mieszkańcom Bielawy, aby takie zabytki zasiliły nowe muzeum, które mogłoby powstać w Bielawie, np. w jednym z budynków dawnego Bielbawu.
Życzylibyśmy sobie i mieszkańcom Bielawy, aby takie zabytki zasiliły nowe muzeum, które mogłoby powstać w Bielawie, np. w jednym z budynków dawnego Bielbawu.
Pan Stanisław przedstawia zasadę działania krosna tkackiego. |
Bielawa, ostatnia tkalnia przy dawnym Technikum Włókienniczym, krosna STB |
Bielawa, ostatnia tkalnia przy dawnym Technikum Włókienniczym, nici osnowowe na krośnie STB |
Dziesiąta wędrówka połączona była z akcją Europejskich Dni Dziedzictwa. Rozmawialiśmy o architektach i budowniczych w Bielawie.
Film z wędrówki
oprac. Mąż /16.09.2019/