Najlepsze miejsce zostawiłam na koniec ;-). Choć, być może, to wcale nie będzie koniec tej serii wpisów. Ponadto, podobnie darzymy sympatią Górę Krasnoludków. Wyróżniam Łysą Górę, ponieważ jest ona chyba niedoceniana. Często widzimy ją zaśmieconą (zobacz tu). Napisałam o niej nawet bajkę, ale to innym razem… 

Widok na Łysą Górę z obserwatora na Górze Krasnoludków
Oficjalna nazwa Łysajki (Łysiny), znajdującej się w południowo-wschodniej części Bielawy, to Kłobucznik. W niektórych źródłach występuje pod nazwą Strażnik. Jej wysokość wynosi 364 m.n.p.m. W latach 30. XX wieku odbywały się na niej ćwiczenia przyszłych lotników. W Bielawie powstał wtedy oddział szkółki szybowcowej. 

Nasza Łysa Góra nazywana była przed wojną Górą Kapeluszową (Hutberg), zapewne dzięki wyglądowi, który przypomina trochę kapelusz. 

Przed wojną na zboczach góry znajdowały się pastwiska, które należały do rodziny Dierigów. Po wojnie tym terenem zajmował się Związek Samopomocy Chłopskiej, który został rozwiązany w 1957 roku, a w jego miejsce powołano Kółko Rolnicze. 

Nawożenie ziemi na zboczu Łysej Góry, Kółko Rolnicze w Bielawie, ze zbiorów T. Łazowskiego
Dziś na szczycie Łysej Góry znajdują się trzy połączone ze sobą betonowe elementy. Pod nimi widoczny jest jeszcze stary znak triangulacyjny. Niegdyś umiejscowiona była tu dość wysoka, drewniana wieża triangulacyjna. Wokół można natknąć się na kilka dołów, ślady po podmurówkach czy metalowych elementach. Źródła podają informacje o dawnym hangarze i słupach wyciągarki. 

Zachowany znak pomiarowy na szczycie Łysej Góry w Bielawie
Betonowa wieża na Łysej Górze w Bielawie
Pozostałości po ceglanej podmurówce na Łysej Górze w Bielawie
Pozostałości po ceglanej podmurówce na Łysej Górze w Bielawie
Pozostałość po dawnym poidle pastwiskowym na Łysej Górze w Bielawie
Ta niewielka góra kryje w sobie wiele tajemnic. Warto wybrać się tam na spacer lub wycieczkę rowerową i obejrzeć niesamowity zachód słońca, skąpany w krajobrazie Gór Sowich z widokiem na całe miasto.

Zachód Słońca widziany z Łysej Góry w Bielawie
oprac. Żona /25.10.2019/

Bielawianie . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates