Jest w naszej Bielawie takie miejsce, które swoimi walorami przyciągało niegdyś najbogatszych mieszkańców miasta. Swoje rezydencje wybudowali tu członkowie rodzin Dierigów czy Rosenbergerów.  Rejon ten, za sprawą murowanej zabudowy, nosi nazwę Kamieniczki (dawniej Steinhäuser).

Po zakończeniu wojny zabudowania przy ul. Janusza Korczaka zostały zaadaptowane na prewentorium, wchodzące w skład Państwowego Zespołu Prewentoriów. Placówka, ze względu na panujący tu specyficzny mikroklimat, była przeznaczona dla dzieci zagrożonych chorobami płuc z terenów najbardziej zanieczyszczonych. Leczenie trwało zazwyczaj trzy miesiące, a udział w nim brały dzieci w wieku od 7 do 14 lat głównie z województw: opolskiego, łódzkiego i szczecińskiego. Placówka liczyła 273 łóżka. 

Stare pocztówki przedstawiające Kamieniczki.

W skład prewentorium wchodziły budynki przy ul. Janusza Korczaka:  

  • numer 1 - prawdopodobnie pawilon Bajka, przeznaczony na pobyt najmłodszych dzieci,
  • numer 2 - budynek mieszkalny dla pracowników prewentorium,
  • numer 3 - budynek administracyjny,
  • numer 4 - pawilon Zorza dla starszych dziewcząt,
  • numer 9 - pawilon Zawisza dla starszych chłopców,
  • numer 14 - pawilon Harcerz wraz z aulą/salą gimnastyczną,
  • numer 16 - budynek mieszkalny dla pracowników prewentorium,
  • numer 18 - budynek mieszkalny dla pracowników prewentorium,
  • numer 20 - budynek szkoły.

Bielawa, ul. Korczaka 1, prawdopodobnie dawny pawilon Bajka bielawskiego prewentorium, obecnie w budynku mieści się restauracja Tkalnia, fotografia ze zbiorów T. Łazowskiego.

Bielawa, ul. Korczaka 3, dawny budynek administracyjny bielawskiego prewentorium.

Bielawa, ul. Korczaka 4, dawny pawilon Zorza bielawskiego prewentorium, obecnie Hotel Dębowy.

Bielawa, ul. Korczaka 14, dawny pawilon Harcerz bielawskiego prewentorium wraz z aulą/salą gimnastyczną, obecnie sala Splendor, fotografia ze zbiorów T. Łazowskiego.

Bielawa, ul. Korczaka 9, dawny pawilon Zawisza bielawskiego prewentorium, obecnie Hotel Villam.

Bielawa, ul. Korczaka 20, budynek dawnej szkoły bielawskiego prewentorium, fotografia ze zbiorów T. Łazowskiego.

Prewentorium zostało zlikwidowane 1 stycznia 2000 r., prawdopodobnie ze względu na duże zadłużenie. Budynki zostały sprzedane prywatnym inwestorom i obecnie pełnią funkcję hotelowo-gastronomiczną.

Historia prewentorium żyje we wspomnieniach wielu ludzi, czego dowodem jest zbiór zdjęć i wymiana doświadczeń mieszkańców Polski, m.in. na portalu nk.pl, którzy jako dzieci mieli okazje przebywać w Bielawie. Ale nie tylko, również osoby z okolic, które pracowały w prewentorium, mogłyby podzielić się swoją wiedzą na temat tego interesującego miejsca. 

oprac. Mąż /30.01.2021/

1 komentarze:

Byłam kuracjuszką w Bielawie w zimą 1995 roku. Miałam 9 lat, nie pamiętam w którym pawilonie byłam, ale pamiętam, że do szkoły chodziliśmy do osobnego budynku (ze zdjęć). Niestety wpomnienia coraz mocniej się zatracają.

REPLY

Bielawianie . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates