„Pij, co klarowne, jedz, co ugotowane, mów, co prawdziwe”, „Wchodząc czy wychodząc, pozostań przyjacielem tego domu” – to kilka z sentencji niemieckich, które zdobią ściany dzisiejszego Pałacu Bielawa. I rzeczywiście poczuliśmy się tam z Mężem jak w domu. Wybraliśmy się na obiad w bardzo szczególny dla nas dzień. Zostaliśmy przywitani uśmiechem, dobrym jedzeniem i miłą obsługą. Oryginalne napisy, rzeźby, gzymsy, piaskowce dopełniły uroku. A to jeszcze nie wszystko… Dzięki uprzejmości właścicieli, pani Monika Babicka (ich córka) oprowadziła nas po willach pofabrykanckich, przybliżyła historię rodziny Dierigów oraz pokazała zdjęcia, książki i udostępniła oryginalny film niemy „Die Weber” („Tkacze”) z 1927 roku w reżyserii Friedricha Zelnika na podstawie dramatu Gerhardta Hauptmanna.


Główny hol Pałacu Bielawa
Łosoś zapiekany w sosie beszamelowym ze szpinakiem oraz pstrąg pieczony z warzywami
Marmurowe schody oraz oryginalna rzeźba kobiety z brązu
Jedna z sentencji niemieckich
Odrobina historii:
Budynek Pałacu Bielawa przy ulicy Piastowskiej 23 to dawniej willa fabrykancka, którą zamieszkiwał Friedrich Dierig, syn Christiana Gottloba Dieriga - założyciela rodzinnej Firmy Christian Dierig AG, która w latach swojej świetności dawała pracę około 15 tys. ludzi. Willa wybudowana została w 1881 roku (datę możemy zobaczyć na elemencie architektonicznym), a w późniejszych latach rozbudowana. W drugiej willi wybudowanej w 1894 roku, po II wojnie światowej mieścił się żłobek zakładowy BZPB im. II Armii WP „Bielbaw” (do którego uczęszczałam w 1988 roku). Wille, które niegdyś stały oddzielnie, zostały połączone po 1999 roku. Nowi właściciele dołożyli starań, aby pałac powrócił wyglądem do dawnej świetności, przeprowadzając długoletnie prace remontowe i konserwatorskie. Oba budynki wraz z drewnianym pawilonem ogrodowym wpisane są do Rejestru Zabytków. W dobudówce znajduje się teraz recepcja, główny hol i część restauracyjna.


Jedna z oryginalnych map imperium Dierigów
Sala bilardowa z oryginalnymi meblami i stojakami na kije

Jedną z ofert Pałacu Bielawa jest Nocleg z historią. Można też umówić się na zwiedzanie. Wszystkim pasjonatom starych dziejów tego malowniczego regionu Dolnego Śląska polecamy!


oprac. Żona /26-08-2018/

Bielawianie . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates