Za nami dziesiąta Wędrówka Ulicami Miasta. Wędrówka niezwykła ze względu na miejsce, w którym się odbyła. Mieliśmy niebywałą okazję obejrzeć prawdopodobnie ostatnie krosna tkackie w Bielawie w nieczynnej już tkalni przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

Specjalnym gościem wycieczki był Pan Stanisław - absolwent i nauczyciel dawnego Technikum Włókienniczego, pełniący funkcję kierownika warsztatu do 1996 - który opowiedział nam jak działały krosna (na przykładzie krosien STB, które jeszcze stoją w tkalni), jak wyglądała praca tkaczek w zakładach i uczennic w szkole. Od naszego kolegi z wędrówki, Grzegorza, którego ojciec pracował tu do zeszłego roku, dowiedzieliśmy się o technicznych aspektach działania tkalni i krosien, a przewodnik - Rafał Brzeziński - opowiedział nam historię budynku. Początkowo był to budynek fabryczny rodziny Neugebauerów, który został przekształcony w Królewską Pruską Szkołę Zawodową Dla Przemysłu Włókienniczego. Po wojnie  otwarto tutaj Państwową Szkołę Przemysłową BZPB, później Gimnazjum Przemysłowe, przekształcone następnie w Technikum Włókiennicze z internatem. Niesamowite wrażenia z wycieczki dopełnił fakt, że tkalnia, jako ostatnia w Bielawie, funkcjonowała do 1 czerwca 2018 roku.

Życzylibyśmy sobie i mieszkańcom Bielawy, aby takie zabytki zasiliły nowe muzeum, które mogłoby powstać w Bielawie, np. w jednym z budynków dawnego Bielbawu.

Pan Stanisław przedstawia zasadę działania krosna tkackiego.
Bielawa, ostatnia tkalnia przy dawnym Technikum Włókienniczym, krosna STB
Bielawa, ostatnia tkalnia przy dawnym Technikum Włókienniczym, nici osnowowe na krośnie STB
Dziesiąta wędrówka połączona była z akcją Europejskich Dni Dziedzictwa. Rozmawialiśmy o architektach i budowniczych w Bielawie. 
 
Film z wędrówki


oprac. Mąż /16.09.2019/

Bielawianie . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates