Tegoroczne walentynki były dla mnie wyjątkowe. Nie licząc kilku odwiedzin i miłych chwil spędzonych z Mężem, otrzymałam paczkę, a w niej unikatową zawartość...

Bielawskie bajki terapeutyczne
"Bielawskie bajki terapeutyczne" zostały wydane przez wydawnictwo Ryszarda Mierzejewskiego z Pieszyc. Tę, niewielkich rozmiarów, książkę zadedykowałam naszym dzieciom. Zawarte w niej ilustracje wykonała Julia Kurzawa. Piękne, stworzone za pomocą ołówka, rysunki nawiązują do poszczególnych tytułów bajek. 

Bielawskie bajki terapeutyczne
W książce zawarłam dwa przekazy. Pierwszy dotyczy charakteru bajek terapeutycznych, których celem jest przeformułowanie trudności i rozwijanie mocnych stron dziecka. Drugie przesłanie ma charakter edukacyjno-regionalny i wspiera poznawanie naszej lokalnej historii. Dlatego pod każdą opowieścią znajdują się pytania do tekstu oraz krótka informacja Czy wiesz, że...

Bajka O smutnym potoku, który nauczył się płakać mówi o tym, że emocje są w naszym życiu ważne i potrzebne. Tekst nawiązuje do potoku Bielawica, który przepływa przez Bielawę.

Bajka O ławeczce w Parku Miejskim, która wreszcie zaczęła dbać o siebie przybliża zagadnienie asertywności. W krótkiej części Czy wiesz, że... dowiemy się, jak kiedyś wyglądał park w Bielawie.

Przesłaniem bajki O Łysej Górze, która w końcu polubiła samą siebie jest akceptacja siebie i wiara we własne możliwości. W części edukacyjnej poznamy m.in. różne nazwy tej góry w Bielawie.

Bajka O pociągu, który jeździł za szybko prowokuje do zastanowienia się, czym tak naprawdę jest odwaga. Po przeczytaniu opowieści i odpowiedzeniu na pytania czytelnik może zapoznać się z wieloma datami, które dotyczą budowy kolei w Bielawie oraz przywrócenia połączenia kolejowego z Dzierżoniowem.

W bajce O sowie, która już nie bała się latać odnajdziemy wątek poradzenia sobie z lękiem i zwątpieniem. Z części Czy wiesz, że... dowiemy się, co jest symbolem Bielawy i gdzie się on znajduje.

Bajka O wieży widokowej na Górze Parkowej, której drzewa utarły nosa zaznajamia czytelnika z takimi wartościami, jak: skromność, szacunek i mądrość serca. W dodatku poznajemy krótką historię tego miejsca.

O bawełnie kłócącej się z lnem - to zabawna bajka o rywalizacji i kłótliwości, której treść przybliża temat mediacji. Opowieść nawiązuje do historii włókiennictwa na naszym terenie.

W bajce O starej żaglówce, która odnalazła sens życia podejmuję zagadnienie przemijania i mądrości. W tej opowieści ukrywa się także motyw bycia nieśmiałym. Z części edukacyjno-regionalnej dowiemy się o przeznaczeniu zbiornika w Bielawie.

"Do kogo adresowane są bajki terapeutyczne? Na pewno okażą się pomocne dzieciom i młodzieży. Bohaterowie opowiastek, będący postaciami zwierząt, z pewnością przypadną do gustu najmłodszym czytelnikom. Starsze dzieci doszukają się w opowieściach rozmaitych symboli i metafor. Nie jest powiedziane, że i dorośli nie będą mogli odnaleźć tu przestrzeni do autorefleksji. Wspólne przesłanie mogłoby brzmieć tak: Niech dorośli i dzieci razem przeżywają magię bajek."

Zapraszam na słuchowiska:
 - O pociągu, który jeździł za szybko


- O Łysej Górze, która w końcu polubiła samą siebie


- O wieży widokowej na Górze Parkowej, której drzewa utarły nosa


- O ławeczce w Parku Miejskim, która wreszcie zaczęła dbać o siebie


oprac. Żona /28.02.2020/

1 komentarze:

No ciekawe. Muszę pooglądać. Jestem z Bielawy, jestem animatorem arteterapii.

REPLY

Bielawianie . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates