Tadeusz Łazowski, kadr z filmu "Fotograf w Bielbawie"

Jeśli kogoś zaciekawiła postać starszego mężczyzny w teledysku "Bielawa, never let me down again", to teraz przybliżymy jego charakterystykę. Choć mieszkańcy Bielawy dobrze kojarzą Tadeusza Łazowskiego dzięki serii albumów "Bielawa wczoraj i dziś", to nie wszyscy wiedzą, że zawodowo związany był z Bielbawem.

Tadeusz Łazowski przyjechał do Bielawy w 1960 roku i rozpoczął pracę w Bielawskiej Fabryce Prostowników (późniejszy Bester). Po kilku miesiącach jednak zrezygnował i zatrudnił się w Bielawskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. II Armii Wojska Polskiego (nazwa później rozszerzona o "Bielbaw"). Pierwsze trzy miesiące spędził na przędzalni średnioprzędnej, na trzepalni, gdzie miała miejsce początkowa faza obróbki surowca. Później poszedł do wojska na okres około dwóch lat. Po powrocie trafił do Działu Głównego Mechanika na Warsztat Obróbki Ręcznej, gdyż jego zawodem wyuczonym był ślusarz samochodowy.

Kiedy w 1968 roku na terenie Zakładu powstawała fotorytownia, zaproponowano mu pracę przy fotograficznej metodzie otrzymywania wzorów. Tadeusz Łazowski miał już wówczas doświadczenie z fotografią - wykonywał zdjęcia do czasopisma włókniarzy "Krosno". Mimo lekkiego strachu związanego ze zmianą zawodu i otoczenia, przyjął ofertę pracy na stanowisku fotografa reprodukcji. Jak wyglądała praca fotografa w Bielbawie? O tym dowiemy się z filmu.

Tadeusz Łazowski podczas pracy w Bielbawie: z lewej strony - przy kamerze fotograficznej
służącej do reprodukcji, z prawej - przy ramie "repeteksu"

Chociaż Tadeusz Łazowski pracował odtąd w dziale fotografii, to nadal amatorsko zajmował się fotografowaniem, które bardzo różniło się od tego, co robił w Zakładzie. Wciąż wykonywał zdjęcia do Krosna oraz brał udział w różnych konkursach fotograficznych. Miał na tym polu dużo osiągnięć, m.in. III miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Człowiek i jego praca" (Bydgoszcz, 1975), III nagroda w konkursie fotografii artystycznej "My Dolnoślązacy" (Dzierżoniów, 1975) oraz kolejne wyróżnienie w konkursie "Człowiek i jego praca" (Gliwice, 1976), I miejsce w konkursie "Działalność socjalno-bytowa "Bielbawu" w obiektywie" (Bielawa, 1985), III nagroda w konkursie fotograficznym "Kołobrzeg 87", I nagroda Dyrketora MGOK w Strzegomiu (1988).

Do dziś Tadeusz Łazowski związany jest z działalnością społeczno-kulturową miasta, m.in. jest autorem wielu wystaw fotograficznych.


oprac. Żona /24.09.2020/

Bielawianie . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates