Dziewiąta wędrówka miała swój początek, wydaje się, przy najważniejszym niegdyś skrzyżowaniu ulic w Bielawie - ul. Bohaterów Getta i ul. Wolności, czyli dwóch głównych szlakach, łączących Bielawę z Dzierżoniowem i Pieszycami. Tuż przy skrzyżowaniu (ul. Bohaterów Getta 1) mieści się wysoki budynek mieszkalny.


W sąsiedztwie tej kamienicy mieściła się gospoda Pruska Korona. Był to trzykondygnacyjny budynek z salą taneczną, w której w 1915 roku  uruchomiono kino. Od I wojny światowej gospoda była własnością firmy winiarskiej "Friedrich Wendt & Söhne, a po jej upadku przeniesiono tutaj szkołę z ul. Brzeżnej 38 i Szpakowej 39. Po drugiej wojnie światowej budynek przy ówczesnej ulicy Pięknej 2 był siedzibą Żydowskiego Domu Kultury. Kolejnymi omawianymi budynkami były m. in.:
  • ul. Bohaterów Getta 7 - budynek należący niegdyś do Neugebauerów, stanowiący później jeden z budynków szkoły włókienniczej, po wojnie internat, a obecnie budynek mieszkalny.

  • ul. Bohaterów Getta 9 - budynek dawnego szpitala katolickiego, prowadzonego przez Siostry Szarytki, później dom dla ubogich i dom starców, internat Zasadniczej Szkoły Zawodowej, obecnie budynek mieszkalny.

  • ul. Bohaterów Getta 12 - dom Hermanna Schatteburga, architekata i mistrza budowlanego, wybudowany w 1882 roku. Schatteburg lubił jazdę na rowerze i związany był z bielawskim klubem kolarskim.



  • ul. Bohaterów Getta 17 - dom należący pierwotnie do architekta Hermanna Schatteburga, później do architekta Maxa Langego. Po wojnie znajdowała się tu prywatna wytwórnia wód mineralnych.

  •  ul. Bohaterów Getta 23a - jeden z budynków administracyjnych dawnej rzeźni miejskiej, działającej od początku XX wieku. Na parterze mieściła się gospoda Rzeźnia.
 
  • ul. Bohaterów Getta 23d - kolejny budynek administracji rzeźni miejskiej, sąsiadujący z dzisiejszą ulicą Miodową (kiedyś "ulica krów"), nazywaną przez niektórych ulicą cudów, gdzie nawet ubite mięso dostawało nóg ;-) 

  • ul. Bohaterów Getta 8 - dom poety, śpiewaka i kompozytora Georga Runschkego.

  • ul. Bohaterów Getta 6 - dwukondygnacyjny budynek, w którym w latach 30. XX wieku znajdowały się mieszkania czynszowe.



Kolejna okazja do poznania fragmentu historii naszego miasta w następną niedzielę - 16.09. Zbiórka przy stacji kolejowej Bielawa Zachodnia na ul. Henryka Sienkiewicza.

oprac. Mąż /10-09-2018/



Bielawianie . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates