Za nami jedenasta Wędrówka Ulicami Miasta, która swój początek miała na placu Kościelnym przy dawnym Kościele Ewangelickim  (dzisiaj Kościół Bożego Ciała), zbudowanym w 1743 roku.

 
W sąsiedztwie kościoła pod adresem plac Kościelny 5-6 stoi budynek dawnej plebanii ewangelickiej.


Naprzeciw (plac Kościelny 7) mieści się budynek dawnej ewangelickiej szkoły dla chłopców. Po wojnie znajdowała się tu kaplica ewangelicka, oraz filia Szkoły Podstawowej nr 2, a od lat 70. siedziba Wydziału Oświaty.


Tuż obok (plac Kościelny 4) znajduje się budynek dawnej szkoły ewangelickiej, który po I wojnie światowej, był własnością fabrykanta Carla Jakoba (jako kamienica czynszowa), a później rodziny Dierigów. W latach 70. mieściła się tu przychodnia zdrowia i apteka.


Z placu Kościelnego ruszyliśmy w kierunku ulicy Ostroszowickiej, odwiedzając m. in.:

  • ul. Ostroszowicka 5-5a - pierwotnie budynek gospody Pod Lipami, kupiony przez Curta Steuera - mistrza ślusarskiego, budowniczego wież widokowych na Górze Parkowej oraz Kalenicy.

  •  ul. Ostroszowicka 9 - budynek mieszkalny, służący pierwotnie członkom zarządu firmy Suckerta, z drewnianą werandą od strony podwórka, na którym mieścił się mały park i ogród warzywny.


  •  ul. Ostroszowicka 10 - budynek, w którym mieszkał Curt Steuer.

  • ul. Ostroszowicka 13 - dawna kamienica czynszowa dla kadry urzędniczej firmy Kattun Druckerei F. Suckert AG.

  • ul. Ostroszowicka 18 - kolejny dom mieszkalny dla pracowników firmy Friedricha Suckerta.

  • ul. Ostroszowicka 23 - ostatnie zabudowania na ul. Ostroszowickiej to jedno z ostatnich gospodarstw rolnych w Bielawie.

  • ul. Ostroszowicka 11 - dawna drukarnia Friedricha Suckerta, po wojnie wykończalnia i drukarnia tkanin BZPB im. Dąbrowszczaków (później Bieltex).

  • ul. Ostroszowicka 6 - przed wojną budynek należący do rodziny Suckertów, w czasie wojny znalazło w nim schronienie kilka rodzin, uciekających z bombardowanych Niemiec. Po wojnie mieściła się tu świetlica robotnicza, obecnie wielorodzinny dom mieszkalny.

 
Kolejnym przystankiem wędrówki była okolica Góry Maślanej, na której szczycie w 1828 roku stanął młyn wiatrowy. Młyn spłonął w 1838 roku. Na zachodnim stoku góry stoją dwie dawne wille Dierigów, w których po wojnie mieściły się przedszkola przyzakładowe Bielbawu.


Wracając ul. Klonową, gdzie mieszczą się dawne budynki mieszkalne dla pracowników fabryki Dierigów, doszliśmy do punktu wyjścia.



Następna, ostatnia wędrówka, odbędzie się 28 października. Tematem będzie cmentarz parafialny.

oprac. Mąż /15.10.2018/

Bielawianie . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates